A külföldi felsőoktatási intézmények által kiadott oklevelek elismerése azon magyar felsőoktatási intézmények hatáskörébe tartozik, amelyek jogosultak doktori képzést nyújtani és tudományos fokozatot adni a külföldi diplomával tanúsított tanulmányok területén. Ennek során a felsőoktatási intézmény megvizsgálja, hogy a külföldön kiadott diploma megegyezik-e a Magyarországon megszerezhető PhD vagy DLA fokozattal. Az honosítást a pályázó által választott egyetem végzi, a képesítés szintjének elismerése nem előfeltétel. (Ennek ellenére a külföldi tudományos fokozat által tanúsított szint elismerését kérhetjük a magyar ENIC-től. Az elsimeréshez szükséges dokumentumokat lásd a lap alján.)
Ha egy nemzetközi megállapodás előírja, a Tudományos Akadémia Doktori Bizottsága dönt a tudományos fokozat honosításáról. A külföldön megszerzett „tudományok kandidátusa” cím is idetartozik.
Az oklevél elismerését bárki kérheti, aki a kérelem benyújtásakor igazolja személyes adatait és a magyarországi tartózkodási helyét. Magyarországi tartózkodási hely hiányában az elismerési eljárás nem indítható el. Ha Ön azért kéri az elismerést, mert a szakmáját szeretné gyakorolni, akkor az oklevele által tanúsított végzettségi szint és az oklevele által tanúsított szakképzettség elismerését kell kérnie a Magyar Ekvivalencia és Információs Központtól. A szakképzettség elismerésének minden esetben előfeltétele a végzettségi szint elismerése.
Az alap- vagy posztgraduális képzés során megszerzett diplomák elismerése érdekében a következő dokumentumokat kell csatolni a kérelemhez:
- Az eredeti oklevél hitelesített másolata.
- A külföldi felsőoktatási intézmény által kiállított olyan okirat (pl. leckekönyv) hiteles másolata, amely hitelt érdemlően igazolja a tanulmányok időtartamát és a bizonyítvány vagy oklevél megszerzése érdekében előírt tanulmányi követelmények (a hallgatott tárgyak, vizsgák, szakdolgozatok, záróvizsgák) sikeres teljesítését.
- Többfokozatú felsőoktatási rendszerben szerzett második fokozatú végzettség megszerzését tanúsító oklevél (pl. „Master" fokozat) esetében az alapdiploma (pl. „Bachelor" fokozat) másolata és a hozzá tartozó tantárgylista másolata.
- A fenti dokumentumok hiteles fordításait. Kivéve az angol, cseh, francia, német, orosz, román és szlovák nyelvű dokumentumok, amelyek esetében gépelt, de nem hiteles fordításokat is elfogadnak (például a kérelmező által készített).
- Az eljárási díj befizetését igazoló feladóvevény vagy a pénzintézeti átutalás igazolásának másolata.
- Amennyiben kérelmét postai úton küldi be, a személyi adatai és a lakcíme igazolására szolgáló hatósági igazolványa másolatát is csatolnia kell.
- Meghatalmazott eljárása esetén meghatalmazás benyújtása is szükséges. A kérelmezőnek (meghatalmazó) a személyi adatai és a lakcíme igazolására szolgáló hatósági igazolványának másolatát ebben az esetben is csatolnia kell.
A szakképzettségelismerése igazolja, hogy a külföldön szerzett oklevél birtokosa rendelkezik az oklevél által tanúsított képesítést és a hasonló szakmai képesítés megszerzéséhez szükséges alapismereteket Magyarországon. Ezen eljárás során a pályázó teljes szakmai tevékenységét értékelik.
A szakmai képesítés elismerésének feltételei, hogy a Magyar Ekvivalencia és Információs Központ elismeri a képesítés szintjét, és a kérvényező megszerezte a lehetséges kiegészítő feltételt/ feltételeket (pl. Alkalmassági teszt, további vizsgák, diplomamunka készítése). Ha a MEIK elismerése feltételhez kötött, akkor a határozat ajánlásokat tartalmaz a feltételek teljesítésére (hely, eszközök, határidő).
A végzettségi szint elismeréséhez hasonlóan a kérelmező ebben az eljárásban is kétféle kérelemmel fordulhat a MEIK-hez: vagy megjelöli konkrétan, hogy mely Magyarországon megszerezhető szakképzettségként kívánja elismertetni az oklevele által tanúsított szakképzettséget, vagy az oklevele által tanúsított szakképzettség megállapítását a MEIK-re bízza.
Az első esetben a MEIK azt állapítja meg, hogy az Ön kérelmében foglaltak, azaz kizárólag a megjelölt szakképzettségként történő elismerés teljesítése lehetséges-e. Ha az a jogszabályok értelmében teljesíthető, akkor a MEIK a kérelemnek megfelelően dönt.
A második esetben a MEIK az összes Magyarországon megszerezhető szakképzettség figyelembevételével dönt az elismerésről.
A MEIK a végzettségi szint elismerése iránti eljárásban 45 napon belül, a szakképzettség elismerésére irányuló eljárásban további 75 napon belül jár el.
Amennyiben a MEIK kiegészítő feltételeket ír elő, azok teljesítésére határozatában külön határidőt szab.